urządzenia   techniki   komputerowej
Chłodzenie procesora

Do chłodzenia procesora służą 3 rodzaje chłodzeń:

  • Pasywne – do chłodzenia służy tylko radiator
  • Aktywne – radiator z zamontowanym wentylatorem (lub kilkoma)
  • Wodne (cieczą) – tzw. LC (liquid cooling) wykorzystywany jest układ z pompką, która pompuje ciecz z bloku na rdzeniu do chłodnicy, gdzie ciecz ulega ochłodzeniu.

Jakie wybrać?

Tutaj wszystko zależy od procesora jaki mamy. Mało wydajne procesory o niskim TDP (Pentium, Celeron)można schłodzić chłodzeniem pasywnym, najcichsze rozwiązanie, za to najmniej stabilne i bardzo zależne od temperatury panujące w obudowie, oraz rozmiaru odpromiennika ciepła.

Do procesorów wydajnych o wysokim TDP zalecane jest chłodzenie aktywne, z reguły wystarczy te które jest dołączane do procesora, jednak wtedy o ciszy możemy zapomnieć. Zalecamy więc kupno wydajniejszego chłodzenia i tutaj zaczyna się cała zabawa z doborem. Chłodzeń aktywnych na rynku jest cała gama, jednak żeby dobrze wybrać chłodzenie należy sprawdzić następujące parametry:

  • Socket procesora – bardzo ważny parametr, gdyż to otwory na płycie głównej służą montażowi chłodzenia, a ich rozstaw zależnie od socketu może się różnić. Jedno chłodzenie dzięki różnym śrubom montażowym, lub dystansom może pasować na kilka socketów, jednak zawsze należy sprawdzić czy producent przewiduje kompatybilność z naszym socketem.
  • Wymiary chłodzenia – od wymiarów radiatora zależy jego zdolność do oddawania ciepła (im większa powierzchnia tym lepiej), ilość przewodów cieplnych (one przenoszą ciepło z podstawy na finy radiatora) oraz rozmiar wentylatora. Należy jednak sprawdzić czy dane chłodzenie zmieści się w naszej obudowie na wyskość, lub na szerokość nad kartą graficzną, oraz czy wentylator nie zasłoni slotów na pamięć RAM.
  • TDP – ilość ciepła jaką jest w stanie odebrać chłodzenie z procesora, warto rozpatrzyć chłodzenie które ma dosyć zapasu.
  • Ilość i rodzaj wentylatorów – chłodzenie najczęściej ma 1 wentylator, jednak nie brakuje na rynku rozwiązań z 2 lub nawet 3 wentylatorami, a jest nawet kilka z 4. Dobrze jeżeli wentylator ma 120mm lub 140mm oraz posiada technologię PWM (regulacja prędkości obrotowej względem temperatury procesora).
  • Hałas – im cichsze tym lepiej, radzimy nie przekraczać bariery 35dB pod pełnym obciążeniem.

Przeciętny użytkownik komputera może nie pamiętać nawet o obecności chłodzenia cieczą, bo nie będzie mu potrzebne, technik informatyk powinien jednak o nim pamiętać u umieć je zainstalować i złożyć. Przede wszystkim dzieli się na 2 rodzaje:

  • AiO (all in one) – bloko-pompka, która odbiera ciepło z procesora i pompuje je wężami polipropylenowymi, lub akrylowymi rurkami do chłodnicy (odpromiennika ciepła) na którym znajdują się wentylatory przepychające z finów chłodnicy gorące powietrze, chłodząc ciecz w układzie. Takie chłodzenie kupujemy, montujemy i co 2-3 lata należy zmienić wodę w układzie (jeżeli jest barwiona to co rok, płukając wszystkie elementy).
  • Custom Loop – jest ono budowane przez użytkownika, według jego preferencji i potrzeb. Może ono obejmować chłodzenie procesora, kart graficznych, a nawet kości pamięci RAM, zasilacza i dysków. Zbudowane jest zawsze z bloków, które odbierają ciepło i przekazują je cieczy (chłodziwo, lub woda demineralizowana), pompki, która pompuje ciecz w układzie i rezerwuaru, który przechowuje ciecz, układ w całość zamykają rurki, lub węże, a ciepło poza komputer oddają chłodnice.

Na sam koniec warto pamiętać o aplikacji dobrej pasty termoprzewodzącej, gdyż to od niej będzie zależeć właściwy transfer ciepła z powierzchni procesora na podstawę chłodzenia. Nakłada się ją z wyczuciem różnymi technikami (na krzyż, ziarenko grochu, lub 2 kreski) Przed jej aplikacją należy oczyścić powierzchnię procesora i bloku alkoholem izopropylenowym, lub zwykłym etylowym.

Polecane aktywne chłodzenia procesora:

Polecane chłodzenia AiO:

Polecane pasty termoprzewodzące :