urządzenia   techniki   komputerowej
karta dźwiękowa

Karta dźwiękowa (muzyczna) – karta rozszerzeń, która jest odpowiedzialna ze przetwarzanie dźwięku wchodzącego i wychodzącego z komputera. Najczęściej spotykana jest pod postacią zintegrowanego układu na płycie głównej, rzadziej jako zewnętrza z interfejsem USB, PCI, lub PCIe. Karty dźwiękowe w zależności od stopnia skomplikowania i zaawansowania mogą posiadać następujące elementy:

  • Generator dźwięku – występował w starszych kartach i był to zazwyczaj generator drgań o zadanej częstotliwości połączony z generatorem obwiedni (amplitudy) oraz generator szumu, służył do sprzętowego generowania dźwięków za pomocą modulacji i łączenia fal oraz szumu.
  • Przetwornik cyfrowo-analogowy i analogowo-cyfrowy – służy do zamieniania sygnałów cyfrowych na analogowe i odwrotnie.
  • Bufor – mała (często tylko kilka kilobajtów) pamięć RAM, używana przez przetworniki A/D i D/A, do których cyfrowy dźwięk jest zapisywany i odczytywany przez procesor główny komputera lub odtwarzany po uprzednim wgraniu tam danych.
  • Mikser dźwięku (PCAA) – służy do łączenia sygnałów dźwięku z generatorów dźwięku, przetworników D/A, wejść zewnętrznych i innych źródeł.
  • Wzmacniacz - służy do wzmacniania sygnału wyjść przeznaczonych dla urządzeń pasywnych (np. wyjście słuchawkowe).
  • Złącza wejściowe i wyjściowe dźwięku (zarówno analogowe, jak i cyfrowe).
  • Interfejs – służący do komunikacji i wymiany danych z kartą dźwiękową, zazwyczaj PCI, PCIe lub USB.

Przy wyborze karty dźwiękowej należy być bardzo ostrożnym. Tańsze mogą okazać się gorsze niż zintegrowana, a droższe mogą być mało żywotne. Nie zalecamy eksperymentować tylko korzystać ze sprawdzonych rozwiązań. Takich jak np.:

Są to dosyć dobre karty dźwiękowe, ale prawdziwych audiofili raczej nie zadowolą. Tacy użytkownicy powinni zwrócić swoje oczy i portfele w stronę zewnętrznych interfejsów audio. Tutaj jest już ciężko trafić na zły model, jednak prawdziwi entuzjaści doskonale wiedzą czego potrzebują i jaki interfejs wybrać.

Przed zakupem dodatkowej karty dźwiękowej lepiej się jednak dwa razy zastanowić czy na pewno jej potrzebujemy.