urządzenia   techniki   komputerowej
montaż komputera

Komponenty będziemy montować w obudowie midi tower firmy AeroCool, ze wsparciem dla płyt głównych i zasilaczy w formacie ATX.

Zdejmujemy wszystkie demontowalne panele. (Boczne i przedni)

Montujemy zasilacz (Chieftec 500W) na dole obudowy, wentylatorem do dołu.

Śrubki przykręcamy w zaznaczonych miejscach.

Wszystkie przewody przewlekamy najbliższym otworem za tackę płyty głównej.

W miejsce do tego przeznaczone wsuwamy i przykręcamy dyski twarde. HDD w zatokę 3,5 cala, a SSD w zatokę 2,5 cala i podłączamy kabel zasilający SATA oraz taśmę SATA do transferu danych. Wszystkie kable przeciągamy za tackę płyty głównej.

Odkładamy obudowę i zajmujemy się montażem procesora w sockecie płyty głównej. Należy się upewnić, że nasz procesor jest wspierany przez socket i chipset płyty głównej. Aby otworzyć socket należy docisnąć dźwignię do laminatu i delikatnie pociągnąć do siebie, następnie unieść ją do góry i otworzyć socket.

Procesor opuszczamy delikatnie, zwracając szczególną uwagę na wcięcia na nim, oraz trójkącik, który ma się pokrywać z trójkątem na sockecie.

Kiedy upewnimy się że procesor jest odpowiednio zamontowany, możemy zamknąć socket. W tym celu bierzemy dźwignię i delikatnie upuszczamy zamknięcie, dociskamy dźwignię i blokujemy ją. Plastikowa zaślepka (na zdjęciu brak) wyskoczy sama. Należy ją zachować na wypadek gdybyśmy reklamowali płytę główną.

Następny krok to zainstalowanie pamięci operacyjnej RAM. W tym celu szukamy oznaczenia slotów i zgodnie z ich numeracją wkładamy kości pamięci.

Aby poprawnie je włożyć odchylamy zatrzaski, lokalizujemy wcięcie w kości i wypustkę w DIMM’ie. Kiedy jesteśmy pewni, że mamy odpowiedni typ pamięci i dobrze je ułożyliśmy, mocno dociskamy moduł, aż do usłyszenia charakterystycznego „kliknięcia” po obu stronach slotu.

Przystępujemy do nałożenia chłodzenia na procesor. Polecamy inwestycję chociażby 60zł w zakup lepszego chłodzenia i pasty niż te dołączane do procesora, ale pokażemy instalację chłodzenia „boxowego” tzw. odrzutowca. Wykorzystamy do tego samo chłodzenie, pastę, szpatułkę, waciki i alkohol izopropylenowy. Odradzamy używanie zmywacza do paznokci, acetonu, alkoholu metylowego, etylowego itp.

Na procesor nakładamy pastę (z wyczuciem) dowolną metodą (polecamy „na krzyż”, „2 kreski” lub „ziarno grochu”).

Zakładamy chłodzenie zgodnie z instrukcją i zaleceniami producenta.

Kiedy płyta główna jest gotowa, do obudowy wkładamy zaślepkę na porty wyjścia z płyty głównej.

Kabel zasilania CPU przewlekamy tyłem obudowy i umieszczamy przed tacką, ale za płytą główną.

Następnie wkręcamy dystanse i przykręcamy do nich płytę główną.

Podłączamy zasilanie płyty głównej, procesora.

Następnie taśmy SATA i zamykamy przedni panel.

W zatokę 5,25 cala wsuwamy napęd DVD (od przodu obudowy) i przykręcamy go lub wykorzystujemy plastikowe mocowanie dołączane wraz z obudową.

Następnie podłączamy złącza z przedniego panelu, zgodnie z instrukcją płyty głównej. (wentylatory, USB, przyciski power i reset, i złącza audio).

Wypychamy, lub wykręcamy zaślepkę na śledzia karty graficznej, umieszczamy kartę w otwartym gnieździe PCI-E x16, dociskamy ją do usłyszenia „klik”, przykręcamy śledzia i podpinamy zasilanie.

Dbamy o prawidłowe ułożenie kabli, żeby nie zakłócały przepływu powietrza.

Zamykamy panele obudowy.

Podłączamy zasilanie i urządzenia peryferyjne.

Gratulacje prawidłowo złożyłeś swojego PC. Nie pozostało Ci nic innego jak instalacja systemu i potrzebnych programów.